Jak naplánovat svatbu krok po kroku

Na ruce se vám třpytí zásnubní prsten, už se vidíte v bílých šatech s partnerem po boku, ale z přípravy na svatbu vám jde hlava kolem? Aby byl váš den přesně takový, jaký si ho představujete, je dobré začít s dostatečným předstihem – ale není se čeho bát. Přečtěte si naše tipy, jak na plánování svatby krok za krokem.

První krok: Inspirace

Než začnete přemýšlet, co vše připravit na svatbu, sbírejte inspiraci. Prozkoumejte internet, ponořte se do fotek a videí z různých svateb, ptejte se kamarádů a známých, jaké zkušenosti měli oni. Proberte s partnerem, co by se vám oběma líbilo a nelíbilo. Rozmyslete si, v jakém stylu a kde chcete svatbu uspořádat – příprava na svatbu v kostele bude odlišná od příprav svatby na radnici nebo na louce.

Termín, místo a rozpočet je základ

Prvním zásadním bodem je kdy a kde se svatba bude konat. Máte své vysněné datum svatby? Podle něj hledejte svatební místa, která se vám líbí a zároveň mají v daný termín volnou kapacitu. A nebo naopak – podle dokonalého prostoru na obřad a oslavu vyberte termín. Nezapomeňte si datum zamluvit také na matrice – obvykle to jde půl roku předem. Hned na začátku si s partnerem stanovte rozpočet, který chcete a můžete do svatby investovat. Pak už se pusťte do plánování svatby krok za krokem.

Svatební koordinátor může být dobrá investice

Jedním ze způsobů, jak připravit dokonalou svatbu bez zbytečného stresu, je svatební koordinátor nebo koordinátorka. Správně vybraný koordinátor udělá ve svatební den maximum pro to, abyste si ho užili a nemuseli téměř nic řešit. Na pomoc s plánováním svatby se určitě vyplatí, pokud budete mít více než sto hostů. Zároveň usnadní přípravy v případě, že na ně sami nemáte dostatek času a prostoru. Pokud se pro koordinátora rozhodnete, počítejte s tím, že se jedná o velký výdaj navíc.

Svatební oznámení: Nezapomeňte na důležité informace

Dalším krokem je svatební oznámení – prozkoumejte internet a vyberte si ze spousty dostupných vzorů, nebo si vytvořte svá vlastní. Nezapomeňte uvést všechny důležité informace – místo a čas obřadu, kde bude oslava, jaké jsou možnosti dopravy nebo ubytování pro hosty, ale třeba také návrhy svatebních darů. Rozešlete je svým hostům s dostatečným předstihem, aby vám mohli potvrdit účast. Oslovte také své svědky a družičky.

Fotky a video pomohou uchovat vzpomínky napořád

Svatební den se odehraje jen jednou a dost možná budete mít pocit, že utíká rychleji, než byste si přáli. Fotky a video ze svatby vám ale zůstanou napořád. S dostatečným předstihem si proto zamluvte fotografa a kameramana. Nespoléhejte jen na to, že znáte někoho, kdo rád fotí – prozkoumejte portfolia několika zkušených fotografů a vyberte si tak, ať se vám styl jejich fotek i videí opravdu líbí.

Svatební outfity: Šaty, oblek, účes a líčení

Důležitou věcí, co připravit na svatbu, jsou outfity nevěsty i ženicha. S výběrem svatebních šatů nespěchejte – pozvěte své kamarádky a udělejte z vybírání zážitek. Projděte si několik salonů, vyzkoušejte si tolik šatů, kolik jen budete chtít, dokud nenarazíte na ty pravé. Nezapomeňte také na padnoucí a elegantní oblek pro partnera a zarezervujte si zkoušku účesu a líčení.

Snubní prsten vyberte tak, ať s vámi ladí

Snubní prsten se stane trvalou upomínkou na váš den a důkazem o vaší lásce. I jeho výběru proto věnujte dost času a péče. Můžete si vybrat ladící prsteny, ale pokud máte každý jiné preference, je to naprosto v pořádku – v Bisaku věříme, že individuální snubní prsteny jsou krásným způsobem, jak symbolizovat váš vzájemný slib a přitom vaši jedinečnost.

Ať je váš den nejkrásnější: Květiny a dekorace

S blížícím se datem svatby je třeba začít řešit čím dál menší detaily. Už víte, kde se svatba bude konat a v jakém stylu ji chcete mít – pusťte se proto do plánování květinové i jiné výzdoby. Oslovte květinářství a rozhodněte se, jestli si výzdobu budete tvořit sami, nebo ji svěříte do rukou odborníků, nebo šikovných příbuzných.

Láska prochází žaludkem: Catering

Pokud váš catering nebude zajišťovat přímo místo, kde se koná oslava, alespoň několik měsíců předem začněte řešit catering a svatební dort. Pravidlo číslo jedna? Ochutnávejte! Nezapomeňte na speciální požadavky, které mohou mít vaši hosté – ať už je to vegetariánská, veganská, nebo třeba bezlepková strava. Dohodněte se také, co budete hostům dávat jako výslužku.

Průběh svatby a harmonogram se vyplatí připravit

Jakmile vám hosté potvrdí svou účast, vytvořte finální seznam a zasedací pořádek – také kvůli cateringu. Dohodněte se, kdo bude mít na hostině proslov, případně si ho sepište, stejně jako své sliby – i to je součást přípravy na svatbu. Harmonogram dne můžete vytvořit vy sami, nebo ho dejte do rukou svědkům. Přesný program zábavy na oslavě tak bude překvapením i pro vás. Nezapomeňte ani na hudební doprovod – ať už půjde o živou hudbu, nebo DJ.

Nezapomeňte na všechny dokumenty a náležitosti

Ve víru všech kreativních příprav na svatbu nezapomeňte ani na formální náležitosti. Nejpozději dva týdny před svatbou je potřeba zajít na matriku, zaplatit správní poplatek a předat všechny dokumenty. Budete potřebovat platné doklady totožnosti, své rodné listy a pokud byl kterýkoliv z vás už dříve sezdaný, doklad o zániku předešlého manželství.

Poslední dny před svatbou: Závěrečná kontrola a chystání

V týdnu před svatbou zkontrolujte, že máte vše důležité přichystané – vaše oblečení, prsteny, dokumenty, ale i catering, hudbu a program dne. Většina svatebních míst vás nechá den předem celé místo vyzdobit a nachystat. Pokud se do výzdoby pouštíte sami, vezměte si k ruce svědky a družičky.

Na co nezapomenout při plánování svatby? Pamatujte, že dokonalý den dělá především pohoda a lidé kolem vás. Je dost pravděpodobné, že nějakou maličkost opomenete, nebo že něco nepůjde přesně podle plánu – to je ale úplně normální. Ve svatební ráno už nechte vše plynout, užívejte si každou chvilku a uvidíte, že to bude skutečně nejkrásnější den vašeho života.

SLEDUJTE CO JE U NÁS NOVÉHO

Pošleme vám zdarma katalog

Zadejte svůj e-mail a už za pár dnů můžete listovat
40 tištěnými stranami nového katalogu BISAKU.