6 způsobů, jak změřit velikost prstenu

Vybíráte snubní či zásnubní prsten a lámete si hlavu nad jeho velikostí? Poradíme vám 6 způsobů, jak zjistit správnou velikost. Díky našim tipům dokážete změřit a koupit správný prsten i jako překvapení.

1. Navštivte klenotnictví

Vybíráte snubní prsteny? Nejjednodušším způsobem jak zjistit velikost prstenu je navštívit jednu z našich kamenných prodejen, kde si můžete vyzkoušet vybraný snubní prsten přímo na místě nebo si změřit velikost podle speciálních měřících kroužků v různých šířkách. Najdete nás v Praze, Brně, Vídni, Ostravě a Bratislavě. Prohlédněte si širokou nabídku prstenů a můžete se spolehnout na odborníky, kteří vám s výběrem poradí.

A pokud zrovna pro vaši lásku hledáte ten pravý zásnubní prsten, přijďte na pobočku bez partnerky. Jak se měří velikost prstenu bez ní? Neměří, ale odhaduje. Pomůžeme vám vybrat zásnubní prsten v nejčastější velikosti. Nebo nám můžete ukázat fotku, jak vaše polovička drží například skleničku vína. Třeba správnou velikost společně trefíme. A pokud náhodou prstýnek nesedne na 100 %, v Bisaku máte první úpravu prstenu zdarma. Tak se není čeho bát.

2. Nechte si zaslat měřicí kroužek

Existuje způsob, jak si změřit velikost prstenu na dálku? Určitě. Pokud vám osobní návštěva nevyhovuje, rádi vám pošleme měřicí kroužek, podle kterého snadno určíte velikost sami. Měření je naprosto přesné, berte ale v úvahu, že se vaše ruce působením určitých faktorů mění – třeba v závislosti na teplotě, denní době nebo fyzické zátěži. Jak určit velikost prstenu z domu, aby vám dokonale seděl? Zkuste měření opakovat v různých denních dobách a následně určete průměr.

3. Přeměřte prsten ze šperkovnice

Jak zjistit velikost prstenu tajně? Vybíráte-li prsten jako překvapení, skvěle vám poslouží takový, který daná osoba aktuálně nosí. V tomto případě přeměřte vnitřní průměr prstenu. Velikost můžete změřit i pomocí obvodu. Podle údaje v milimetrech pak zjistíte, jaký prsten vybrat. Pokud si nejste jistí, přineste prsten na prodejnu a my ho přeměříme. Pozornost ale věnujte také tomu, na kterém prstu ho budoucí obdarovaná nosí, a jestli jde o pravou či levou ruku. Velikost každého prstu se může lišit.

4. Použijte provázek

Jak zjistit velikost prstýnku, když ho vybíráte pro někoho, kdo běžně prsteny nenosí? Pomůže vám provázek. Lehce ho na prstu utáhněte, aby nesklouzl. Pak vyznačte tužkou ve středu bod, který bude překrývat obě části provázku, roztáhněte ho a změřte vzdálenost mezi rozděleným bodem.

5.  Porovnejte si ruce

Touto metodou velikost spíše odhadnete – ale někdy i to stačí. Hodí se zvlášť, pokud vybíráte zásnubní prsten pro osobu opačného pohlaví a chcete být nenápadní. Pořádně si prohlédněte ruce svého protějšku a porovnejte jednotlivé prsty – pánský malíček může celkem spolehlivě odpovídat dámskému prsteníčku. Při nákupu prstenu pak můžete vybrat takový, který sedí na váš malíček a pravděpodobně bude správně sedět i partnerce.

6. Vypravte se na tajnou noční misi

Pro opravdové dobrodruhy je tu ještě jeden způsob, jak změřit velikost prstýnku. Bude se hodit hlavně těm, jejichž partnerky prokouknou kdejakou snahu o zjištění velikosti. Počkejte, až bude vaše milá spát a k přeměření použijte měřicí kroužek nebo provázek. Tento postup se však rozhodně nehodí pro každého. Pokud se obáváte, že se partnerka probudí a z milého překvapení bude spíš noční můra, raději to nechte být. Byla by škoda zkazit překvapení, když v Bisaku můžete velikost prstenu jednoduše upravit.

Číslování a nejčastější velikosti prstenů

V Česku a na Slovensku se setkáte s velikostmi podle vnitřního obvodu prstenu. Nejčastější dámské velikosti v tomto číslování jsou 52 a 53, pánské se pohybují v rozmezí 58 až 67. Někdy se ale pracuje také s číslem vnitřního průměru prstenu – a jinde než v EU se setkáte i s docela jiným číslováním. Zvolit správnou velikost prstenů pomůže převodní tabulka – využijete ji, pokud byste si chtěli přivézt prsten ze zahraničí:


Velikost (obvod v mm)

Průměr (v mm)

USA velikost

UK velikost

48

15,3

4 ½

I ½

49

15,6

5

J

50

15,9

5 ¼

J ½

51

16,2

5 ½

L

52

16,6

6

M

53

16,9

6 ½

M ½

54

17,2

7

N

55

17,5

7 ¼

O

56

17,8

7 ¾

P

57

18,1

8

Q

58

18,5

8 ½

Q ½

59

18,8

9

R ½

60

19,1

9 ½

S

61

19,4

9 ¾

S ½

62

19,7

10

T ½

63

20,1

10 5⁄8

U ½

64

20,4

11

V

65

20,7

11 3⁄8

W

66

21

12

W ½

67

21,3

12 ¼

X ½

68

21,6

12 ½

Y

69

22

13

Z ½

70

22,3

13

Z1


 

Na co nezapomenout: Bonusové tipy na závěr

  • Naše ruce nejsou dokonale symetrické. Dominantní ruka je vždy o něco větší a širší než ta druhá. Ideálně tedy měřte velikost přesně na tom prstu, kde bude partnerka prsten nosit.

  • Denní doba i počasí hrají roli. Když je zima, nebo jsme třeba nervózní, naše prsty jsou tenčí. Naopak po ránu a v horku lehce otékají. Velikost tedy ideálně změřte během dne a v klidu.

  • Myslete na to, jaký prsten máte v úmyslu koupit. Masivnější prsteny bývají těsnější, než ty tenké – zejména v případě pánských prstenů tedy počítejte s rezervou klidně 2–3 mm.

  • Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, zvolte tu menší – zvětšit prsten je totiž vždy jednodušší, než ho zmenšovat.

Jak to chodí v Bisaku při výměně velikosti?

Velikosti prstenů – hlavně těch zásnubních – jsou někdy těžké určit tak, aby vaše láska nepojala podezření. Pokud nechcete riskovat odhalení, vyberte si libovolný zásnubní prsten u nás v Bisaku. Odhadněte velikost a připravte partnerce nečekané překvapení. Když jí nebude prstýnek sedět, přijďte společně na prodejnu, kde vám ho dodatečně zdarma upravíme za padnoucí velikost.

SLEDUJTE CO JE U NÁS NOVÉHO

Pošleme vám zdarma katalog

Zadejte svůj e-mail a už za pár dnů můžete listovat
40 tištěnými stranami nového katalogu BISAKU.