Obnovení manželského slibu

Manželství je posvátné. Je to něco, na čem prakticky pracujete celý život. Ne nadarmo se u svatebního oltáře zmiňují slova ve “zlém i v dobrém, v nemoci i ve zdraví”. Obnovení manželského slibu tak můžete brát jako oslavu vaší lásky, společně překonaných problémů a prožitých let bok po boku.

Jak obnovení probíhá?

V minulosti se obnovení manželského slibu týkalo především svateb, které trvaly 50 let a déle. Nyní si své ANO můžete říct téměř kdykoliv. Podmínky ani meze se nekladou, a to naprosto ve všem. Obřad může proběhnout kdekoliv ─ na vašem oblíbeném místě, v přírodě, po domluvě s církví klidně i v kostele. Vzhledem k tomu, že se nejedná o žádný právní akt, jako je tomu u svatby, oddávajícím může být také kdokoliv. Znovu oddat vás může váš kněz, úředník ale klidně i rodinný přítel.

Samotný obřad probíhá prakticky stejně, jako klasická svatba. Výměna snubních prstenů se společným ANO je doprovázená veškerou parádou okolo ─ družičky, svatební hostina, dokonce můžete uspořádat také rozlučku se svobodou. Samozřejmě ve vší počestnosti.  Na jednu věc ale pamatujte ─ nenechte si dát žádné svatební dary. K obnovení manželského slibu nepatří. Tento den má být společnou oslavou toho, že se mají dva lidé rádi a jsou stále ve zdraví spolu.

Výročí mají svá jména ─ poznáte je všechny?

Jednou z možností, kdy svůj manželský slib obnovit, je na vaše výročí. Pojmy jako stříbrná, zlatá nebo diamantová svatba jste již jistě slyšeli. Poznáte je ale všechny?

1. Bavlněná svatba (první rok manželství)
2. Papírová svatba (druhý rok)
3. Kožená svatba (třetí rok)
4. Květinová svatba (čtvrtý rok)
5. Dřevěná svatba (pátý rok)
6. Železná/zinková svatba (šestý rok)

Dále se názvy trochu liší. Někteří následující svatbu nazývají jako Vlněnou, jiní Měděnou, další mají zase Bronzovou či Hliněnou. Období od 7. do 9. Roku manželství se nese v utužování vztahu. Názvy tedy evokují pevnost vzájemného pouta a lásky.

7. Cínová/růžová svatba (desátý rok)Ocelová svatba (jedenáctý rok)
8. Hedvábná svatba (dvanáctý rok)
9. Krajková svatba (třináctý rok)
10. Slonovinová svatba (čtrnáctý rok)
11. Křišťálová/skleněná svatba (patnáctý rok)
12. Porcelánová svatba (20 let)
13. Stříbrná svatba (25 let)
14. Perlová svatba (30 let)
15. Korálová/plátěná svatba (35 let)
16. Rubínová svatba (40 let)
17. Safírová svatba (45 let)
18. Zlatá svatba (50 let)
19. Smaragdová svatba (55 let)
20. Diamantová/briliantová svatba (60 let)
21. Kamenná svatba (65 let)
22. Platinová svatba (70 let)
23. Nebeská nebo také korunovační svatba je velmi vzácným úkazem. Jak už správně tušíte, jedná se o manželství trvající 75 let. 

Ke každé z těchto událostí by si manželé měli společně dát také symbolický dárek odpovídající názvu výročí. Jestliže tedy slavíte diamantovou svatbu, ideálním dárkem je například diamantový šperk (briliantový). 
 
SLEDUJTE CO JE U NÁS NOVÉHO

Pošleme vám zdarma katalog

Zadejte svůj e-mail a už za pár dnů můžete listovat
40 tištěnými stranami nového katalogu BISAKU.