Diamant a jeho alternativy: Jaký je mezi nimi rozdíl?

V BISAKU jsme dlouho hledali alternativy k přírodnímu diamantu, za kterými bychom mohli doopravdy stát a byli s jejich kvalitou spokojení. A našli jsme je. Jsou jimi laboratorní diamant a moissanit. O co se jedná a jaký je mezi nimi rozdíl?

Nejprve něco o diamantu

Diamant je přírodní minerál, který se těží z hlubin Země. Na Mohsově stupnici tvrdosti má číslo 10, což z něj dělá nejtvrdší známý minerál. Značí se také vysokým leskem a odrazivostí světla. Zásadní je brus diamantu, což je proces, při kterém se diamanty brousí do různých tvarů a velikostí, aby se zvýraznila jejich krása a lesk. Diamantový brus je složitý proces, který může trvat několik týdnů a vyžaduje zkušené řemeslníky.

Zákazníci často zaměňují pojmy diamant a briliant. Briliant je právě výsledkem kvalitního diamantového broušení s vysokým leskem a odrazivostí světla.  Kvalitu diamantů také hodnotíme podle několika faktorů, jako je barva, čistota a karátová hmotnost.

Diamant z laboratoře

Laboratorní diamant je synteticky vytvořený kámen, který vzniká ve speciálních laboratořích. Jeho tvorba začíná zárodkem diamantu. Toto diamantové semínko prochází extrémním tlakem a vysokou teplotou přes 1500 °C. Pod tlakem a teplem dochází k přeměně na větší a větší diamant. Proces může trvat až několik dní, během nichž se diamantový krystal postupně vyvíjí.

Tyto diamanty mají naprosto stejné fyzikální a chemické vlastnosti jako diamanty přírodní. Hlavním rozdílem je tedy jejich původ. Díky laboratorní výrobě jsou diamanty levnější a mají menší ekologický dopad. I proto je v BISAKU dílně rádi využíváme.

Oslněni Moissanitem

Moissanit je syntetický křemen, který byl poprvé objeven v meteoritu v roce 1893. Dnes se moissanit vyrábí uměle a používá se jako alternativa k diamantu. Proč je tak oblíbený? Moissanit je téměř tak tvrdý jako diamant. Na Mohsově stupnici se řadí k číslu 9,25 až 9,5. Díky této výjimečné tvrdosti a odolnosti proti nárazům se mohou nositelky šperků s moissanitem těšit z jejich kvality a krásy mnoho let –⁠ stejně jako je to u přírodního a laboratorního diamantu. Zároveň moissanit dokáže lámat světelné paprsky stejně jako diamant, značí se tak vysokým leskem.

Vzhledem k laboratorní výrobě je jeho cena oproti diamantu značně nižší. Zároveň se moissanit v laboratoři snáze vyrábí ve větších velikostech, zatímco diamanty větší než jeden karát jsou daleko vzácnější a tím i výrazně dražší.

Ať už si z BISAKU odnesete šperk s jakýmkoliv drahým kamenem, můžete si být jistí, že se jedná o nejvyšší možnou kvalitu. A také můžete počítat s tím, že se na výrobě vašeho šperku podíleli ti nejlepší zlatníci, kteří do něj vnesli tu největší péči a lásku.

SLEDUJTE CO JE U NÁS NOVÉHO

Pošleme vám zdarma katalog

Zadejte svůj e-mail a už za pár dnů můžete listovat
40 tištěnými stranami nového katalogu BISAKU.